Düzce Oto Ekspertiz

Fren Testi

Düzce Oto Ekspertiz Fren Testi

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Fren testimizde araç platform üzerinde fren yaptırılır. Böylece güç dağılımı ölçülerek herhangi bir fren durumunda aracın sağa yada sola çekip çekmediği, güç dağılımı ve lastiklerin tutma performansı test edilir. Fren test cihazımız TUV-TÜRK kriterlerinde ölçüm yapmaktır. Sadece ekspertiz hizmetinde değil, aracın vize öncesi fren kontrol testlerini yapmaktayız.

Fren Testinde Neler Kontrol Edilir?

Fren testinde ciddi bir ayrıntılı rapor hazırlanması gerekir. Fren testi sırasında; fren kuvveti ve dengesinin saptanması, pedal kuvveti ölçümü, dört tekerleğin maksimum fren kuvveti ölçümü, frenleme boyunca denge kontrolü, fren yapma şiddetine göre dört tekerleğin performansa katkısının ölçümü, arka fren kısıtlayıcı kontrolü, farklı frenleme şiddetlerinde ön ve arka fren performans yüzdelerinin hesaplanması, ABS öncesi fren kontrolü, hidrolik sıvısı kontrolü, fren diski kontrolü, balataların kontrolü ve ABS kontrolü dikkatle ve uzman kişiler tarafından bilgisayar destekli olarak yapılıyor.

Tüm bu detayları içeren rapor ile birlikte araçta fren sistemi ile ilgili belirlenen hata ya da problemler doğru şekilde saptanıp ortaya çıkarılmış oluyor. Olası olumsuz fren testi sonuçlarının ardından aracın fren sisteminde yapılması gereken düzeltme, değişiklik ve ayarlamalar doğru bir şekilde yapılabiliyor. – Düzce Oto Ekspertiz

Fren Testi Neden Önemlidir?

Motor frenini yani ayağı gazdan çekerek yavaşlamayı bir kenara bırakarak düşünürsek, acil durumlarda aracın durabilmesini sağlayan tek ve en önemli sistem olduğu için fren testinin belirli aralıklarla ve doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Zira, sistemdeki en ufak hata hem araç – sürücü – yolcu bağlamında sorunlar yaratabileceği gibi, hem de karşı durumdaki araç veya yayalar için de ciddi ve büyük tehlikeler içeriyor. Ayrıca ikinci el araç alırken oto ekspertizde de fren testin sonucunu iyice incelemek gerekir.