Düzce Oto Ekspertiz

Süspansiyon Testi

Düzce Oto Ekspertiz Fren Testi

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Süspansiyon testimizde, herhangi bir problem olup olmadığı bilgisayar eşliğinde kontrol edilir. Makinelerimiz gerçek yol koşullarını simüle eder. Elde edilen verilerden yüzdesel ölçümler çıkartılır. Alınan çıktılar ile rapor oluşturulur. Her bir lastik için yol tutuşu rapor ile tespit edilir. Genel kanının aksine süspansiyonu sağlayan mekanizma olan amortisörlerin asıl görevi konfor değil, yol tutuş güvenliğidir. Bu sebeple süspansiyon testi otomobiliniz için en önemli testlerden biridir.

Süspansiyon Testinde Nelere Bakılır?

Süspansiyon testimizde, herhangi bir problem olup olmadığı bilgisayar eşliğinde kontrol edilir. Elde edilen verilerden yüzdesel ölçümler çıkartılır. Alınan çıktılar ile rapor oluşturulur. Her bir lastik için yol tutuşu rapor ile tespit edilir. Genel kanının aksine süspansiyonu sağlayan mekanizma olan amortisörlerin asıl görevi konfor değil, yol tutuş güvenliğidir. Bu sebeple süspansiyon testi otomobiliniz için en önemli testlerden biridir. Hassas ölçüm yapabilen ölçüm makineleri sayesinde amortisör ile beraber süspansiyon test edilir. Süspansiyon testi sırasında her türlü yol koşulu simüle edilerek otomobilin rahatlıkla kullanılabilip kullanılamayacağına bakılır. Test sırasında yolculuk esnasında güvenli bir sürüş sağlanıp sağlanamayacağını test edebilmek için ön ve arka lastikler aracılığıyla amortisörlere eşit olarak hareket ve titreşim gönderilir. İlk hedef olarak aracın, ani çukur veya tümseklerde herhangi bir zarar görüp görmeyeceği anlaşılmak istenir.

Lastiklerin otomobil aksamlarına çok yakın olması estetik kaygılar ile tercih edilen bir uygulamadır. Fabrika çıkışlı spor otomobiller de olduğu kadar modifiyeli tabir edilen otomobillerde de neredeyse varsayılan olarak yapılan bir uygulamadır. Ancak lastiklerin engeller karşısında çamurluklara çarparak hasar görmemesi için de uygun yaylanma payı bırakılmış olmalıdır. Ekspertiz işlemlerinde, süspansiyon testleri sırasında bu lastik ile çamurluklar arasındaki payın araca bağlı olarak ne kadar hassas bir noktada olup olmadığı da ölçülür. Bu ölçümün en iyi şekilde hesaplanabilmesi ve lastiklerin yol tutuş özelliklerinden de taviz vermeden kaliteli bir nokta yakalanması için de süspansiyon testi gerçekleştirilir. – Düzce Oto Ekspertiz

Bu test TSE onaylı ve uygun ölçümü garantili makineler kadar verileri anlayıp anlatabilen araç mekaniğinden anlayan deneyimli uzman bir kadro ile yapılmalıdır. Marka modelden, aracın nasıl kullanıldığına kadar her detay önce süspansiyon sistemini etkiler. Her sonuç benzer bir o kadar da farklıdır. Her testte mutlaka farklı bir sonuç ortaya çıkacaktır. Ancak gerçekten uzman bir kişi, ekspertiz sonrasında amortisörler başta olmak üzere daha bileşenlerin ne kadar dayanacağını, ne kadar sonra değiştirilmesi gerektiğini, performanslarını ve hatalarını araç alıcısı ve satıcısına iletebilir. Tekerlekler üzerinden bağlantısı olan tüm parçalar için hepsinin sağladığı performans detaylı şekilde raporlanır ve araç sahibi ile potansiyel alıcısına sunulur.