Düzce Oto Ekspertiz

Yanal Kayma Testi

Düzce Oto Ekspertiz Fren Testi

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma testi ile otomobilin ön ve arka lastikleri bilgisayar sistemli platform üzerinde test edilir. Otomobilin ön ve arka lastik açıları bilgisayar ile hesaplanır. Lastiklerin açılarında sapma olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca ön takım parçalarında da sapma olup olmadığı bu test sırasında belirlenir. Belirlenen sapma ve kusurlar detaylı olarak müşterilerimize açıklanır.

Yanal Kayma Testi Neden Yapılır?

Taşıt dinamiğinde, kayma açısı veya yanal kayma açısı, tekerleğin işaret ettiği yön ile gerçekte hareket ettiği yön arasındaki açıdır. Diğer bir ifade ile kayma açısı, bir aracın gittiği yön ile aracın gövdesinin işaret ettiği yön arasındaki farktır. Otomobiller yolda ilerlerken çeşitli engeller ile karşılaşırlar. Bu engellerin yarattığı sarsıntı ve etkiyi önce lastikler ve süspansiyon sistemi karşılayıp sönümlendirir. Ancak yollar dümdüz ve sorunsuz değildir.

Her zaman süspansiyon sistemi o kadar başarılı olamaz ve önemli bir miktar negatif etkide önce jantlar ve tekerlekleri şasiye bağlayan rot, rot başları hatta dingil tarafından karşılanır. Bu katı parçalar üzerinde eğrilmelere, burulmalara ve sapmalara neden olur. Bu kusurların sonucu olarak ta zaman içinde aracın tekerleklerinin aynı hizayı takip edememesine, yola göre olan 90 derece olan düz açılarından sapmasına neden olur. Özellikle kaza yapmış hatta ağır hasarlı kazalardan sonra toplanmış araçlarda dingil ve akslarda da büyük problemler meydana geldiğinden tekerleklerin açıları tamir sırasında düzeltilemeyecek kadar da farklılıklar gösterebilir. Yanal kayma testi işte bu sebeplerden dolayı oluşan ön düzen, rot başları ve aksta oluşan kusurların bulunmasında gerekli bir testtir. – Düzce Oto Ekspertiz

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma ölçme sistemi, düz bir rota boyunca olan sürüşte, aracın çapraz düzlemde yaptığı yer değiştirme miktarını ölçmek için kullanılır. Bu yer değiştirmenin sebebi tekerlek hizalama ayarlarının kusurlarından, lastiklerin olmaması gereken konikliğinden ve tekerleklerin diğer aşınma sorunlarından kaynaklanır. Ekipman, kayar bir ray üzerine monte edilmiş düz bir plaka ve tekerlek düz plaka üzerinden geçerken yer değiştirmeyi doğrusal ölçmeye yarayan bir alıcıdan oluşur. Fabrika çıkışlı araçlarda da tekerlek, jant ve rot ayarlarının trafiğe çıkacak şekilde olup olmadığına dair bu test ele alınmaktadır. Doğru sonuçlarının tam olarak alınması ve lastik açılarında sapma olup olmadığı anlaşılması için yanal kayma testi özenli şekilde uygulanmalıdır. Böylece rot ayarları sağlıklı ve sadık yapıda mı detaylı şekilde anlaşılır. Raporlama neticesinde ortaya çıkan analize ve veriler kağıda dökülerek araç sahibine iletilir. Meydana gelen sorunlara karşı çözüm önerileri sunulur ya da açılarda ciddi farklılık varsa aracın trafiğe çıkacak bir durumda olup olmadığı kararı verilir.

Yanal Kayma Testinin Önemi Nedir?

Araçların güvenli şekilde yolda gidebilmesi sapma yaşamadan lastiklerin senkronize hareket edebilmesi için lastiklerin yanal kayma açılarının küçük olması beklenir. Lastik yerleşimi ile gidilen vektör arasında oluşan açı farkları, öncelikle aracı ön düzenini zorlar. Araçta özellikle belli bir hızdan sonra titreme ve sarsıntıya sebep olur. Bu hızlarda seyretmekte ısrar edilirse araç hakimiyetinde zorlanmalara hatta istenmeyen kazalara sebebiyet verilebilir. Düz gitmesi gereken bir sistemi yola çapraz hareket etmeye zorlamanın sonuçları elbette olacaktır. Yanal kayma testi sonuçları jant üzerinden de ele alınır. Janttaki kusurlarda bu açıların bozulmasının sebebi olabilir. Özetle düz yol üzerinde direksiyon bırakıldığı zaman arka ve ön düzen sorun yaşamadan aracı düz bir rotada hareket ettirecek bir noktada olmalıdır. Bu testte diğer bir deyişle de düz yol süresince direksiyon bırakıldığı zaman aracın ne kadar düz rotadan saptığı da ölçülüyor denebilir.